КАДАСТРАЛНИ КАРТИ НА ЗЕМЛИЩА

КАДАСТРАЛНИ КАРТИ НА ЗЕМЛИЩА

2024-10-21 10:40:00

Кадастрални карти на землища и кадастрални регистри се изработват за територия на цяла България, определена от държавните и граници.

Кадастралната карта съдържа:

  1. държавните граници, границите на административно-териториалните единици, землищните граници и границите на територии с еднакво трайно предназначение;
  2. отделни поземлени имоти с границите и идентификаторите им;
  3. сградите и идентификаторите им;
  4. наименования на местности, улици, водни течения и площи и други обекти;
  5. точките от геодезическата основа.

Откриване на производството

Производството по създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри се открива със заповед на изпълнителния директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър с определено от закона съдържание.

Заповедта е необходимо да бъде обнародвана в „Държавен вестник“ и разгласена чрез средствата за масово осведомяване, включително чрез два централни всекидневника, и да се обяви на подходящи места с публичен достъп в сградите на службата по геодезия, картография и кадастър, общината и конкретното кметство.

Производството по създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри по искане на собственика или инвеститора за конкретен отделен имот или за група имоти е за негова сметка и се открива отново със заповед на началника на службата по геодезия, картография и кадастър по местонахождението на имотите или изпълнителния директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър при условията и по реда, посочени в закона. В този случай заповедта се съобщава на заинтересуваните лица по реда на Гражданския процесуален кодекс /ГПК/.

КАДАСТРАЛНИ КАРТИ НА ЗЕМЛИЩА
КАДАСТРАЛНИ КАРТИ НА ЗЕМЛИЩА от Кад Проект ЕООД

Необходими данни

Необходимо е да се съберат и обобщят данни и материали от агенцията по кадастър и от Общината за конкретното населеното място, на което ще се прави нова КК. Основните данните, които са нужни са – Цифров модел – ако има такъв, регулационни копия на измененията, преписки, регулационни платна от Стария кадастрален план, документи за собственост (нотариални актове, договори за делба и др.), разписни книги.

Получените материали се подреждат и сортират в удобен за работа ред (примерно по квартали, улици и др.). Сравняват се старите планоснимачни номера на кои от действащия регулационен план съответстват. Сортират се отделните преписки и се уточняват техните изменения. Уточняват се административните адреси и номера на имотите. Попълват се анкетни листове, като се взема информация директно от собствениците на имотите. Уточняват се сигнатурите на сградите (конструкция, вид) и собствеността на самостоятелните обекти в наличните сгради. Извършва се и реалната обработка на полските измервания.

Необходимо е да бъде изчистена и контактната зона или зоната включваща застъпване на имотите от картата на възстановената собственост /КВС/ и от вече урбанизираната територия.

След извършване на обявлението в „Държавен вестник“ собствениците могат да направят писмени възражения по приетата КК пред службата по геодезия, картография и кадастър в 30-дневен срок от публикуване на обявата за приемане.

Отделните КК след приемане и отразяване на основателните възражения, се представят на изпълнителния директор на АГКК, който от своя страна издава заповед за тяхното одобряване, която влиза в сила в деня на публикуването и в ДВ.

 

За допълнителна информация по тази или други теми може да посетите нашия сайт

ИЗМЕРВАНЕ ГРАНИЦИ НА ИМОТ – ЦЕНА

В тази статия ще се опитаме да дадем повече информация...

КОЛКО СТРУВА УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЪРПИМОСТ

В тази статия ще се опитаме да дадем повече информация...

ИЗДАВАНЕ НА СКИЦА ЗА ИМОТ – ЦЕНА

В тази статия ще се опитаме да дадем повече информация...

ДОКУМЕНТИ ЗА ИЗДАВАНЕ НА СКИЦА

В тази статия ще се опитаме да дадем повече информация...